Aktualności geograficzne

Witamy w sekcji geograficznej witryny Loken.pl.

Zadania Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

18.09.2019

Zachęcamy uczniów do zapoznania się z zadaniami pierwszego etapu edycji 2019/2020 Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.
Zadania zostały opublikowane TUTAJ

Prosimy uczniów zainteresowanych udziałem w olimpiadzie o zgłoszenie się do swojego nauczyciela.

Czytaj dalej »

Stypendium rozpoczynających studia na Wydziale Geografii i Geologii UJ

21.06.2019

Dziekański Fundusz Stypendialny im. Ignacego Domeyki

Stypendium jest adresowane do wyróżniających się uczniów polskich szkół średnich, którzy planują rozpocząć studia na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stypendia skierowane są do uczniów, którzy spełniają łącznie następujące dwa kryteria:

ukończyli nie dawniej niż dwa lata przed ogłoszeniem konkursu szkołę średnią lub są w momencie ogłoszenia konkursu uczniami takiej szkoły;
byli laureatami albo finalistami stopnia centralnego ogólnopolskiej olimpiady geograficznej, matematycznej, fizycznej, chemicznej lub wiedzy ekonomicznej .

Stypendystom przysługuje stypendium w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł miesięcznie, przyznawane na 10 miesięcy

Czas trwania naboru: do 30 czerwca 2019 r.
Więcej informacji TUTAJ

Czytaj dalej »

Sprawozdanie z IX Warsztatów

20.06.2019

scr

IX PRZEDMIOTOWE WARSZTATY MATEMATYCZNO- GEOGRAFICZNO – JĘZYKOWE - BENELUX’2019

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z naszych warsztatów, którą przygotował Rafał Burdzy z klasy 2e w postaci aplikacji mapowej wykonanej za pomocą ArcGIS Online. Kliknij TUTAJ

W dniach 02-08.06.2019 r. odbyły się kolejne, już IX PRZEDMIOTOWE WARSZTATY MATEMATYCZNO- GEOGRAFICZNO – JĘZYKOWE uczniów dla klasy rozszerzeniu matematyczno-geograficznej z językiem angielskim. Organizatorami byli W.Pamuła (nauczyciel matematyki), J.Biłogras (nauczycielka geografii), J.Strugalski ( nauczyciel j. angielskiego) i pani Helen Łagiewka. Uczestnikami byli głównie uczniowie klasy 2e.

Wyjechaliśmy ze Stalowej Woli w dniu 02.06.2019 r. Po ok. 1500 km rano na drugi dzień dojechaliśmy do Amsterdamu. Ok. dziewiątej rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie stolicy Holandii. Najpierw spacerem wzdłuż kanałów przez dzielnice Nieuwe Zijde (Plac Dam i Pałac Królewski, Damrak i Watermoesstraat, Oude Zijde (przejście przez dzielnicę chińską, Nowy Rynek, dzielnicy czerwonych świateł, Muzeum Allarda Piersona). Po drodze wyznaczeni uczniowie pełnili funkcję przewodników. Bez pomocy nauczycieli musieli znaleźć w terenie wskazane punkty. Później uczniowie dostali zadanie terenowe, którym było grupowe dotarcie do Domu Anny Frank . W godzinach popołudniowych odbyliśmy relaksującą wycieczkę pośród malowniczych miejskich kanałów.

W trzecim dniu zwiedzaliśmy Luksemburg. W tym dniu używaliśmy tylko języka angielskiego, Rano spotkaliśmy się z Dyrektorem Muzeum Drei Eichen, który oprowadził nas po muzeum, a następnie zobaczyliśmy najważniejsze miejsca stolicy Luxemburga. Po wspólnym zwiedzaniu uczestnicy otrzymali terenową kartę pracy z zadaniami w języku angielskim. Mieli m.in. za zadanie znalezienie w starej części miasta opisanych lub przedstawionych na fotografiach obiektów. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na spotkanie z Panią Konsul w Ambasadzie w Luxemburgu. Opowiedziała nam o pracy w ambasadzie i o życiu w Luksemburgu. Wieczorem w Tilffe w Belgi, w miejscu naszego noclegu uczniowie pod kontrolą rozwiązywali zadania próbnej matury z matematyki .

W czwartym dniu Warsztatów 05.06.2019 r. spędziliśmy cały dzień w w stolicy europejskiej – Brukseli.Rano od godz. 9 zwiedzaliśmy Parlament Europejski. Następnie przeszliśmy do Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie dowiedzieliśmy się o zadaniach i możliwości pracy w placówce. Po przepysznym poczęstunku pojechaliśmy metrem do zabytkowego centrum. Uczestnicy otrzymali mapy, kartę pracy i ruszyli w poszukiwaniu symboli Brukseli pod pomnik z Manneken Pis czyli siusiający chłopczyk oraz Jeanneke Pis - siusiającą dziewczynki. Najtrudniejszym zadaniej okazało się znalezienie Zinneke Pis, czyli siusiającego psa. Po zajęciach terenowych w części historycznej Brukseli pojechaliśmy na nocleg do Tilffe. Wieczorem, po kolacji do bardzo późnych godzin nocnych uczestnicy rozwiązywali maturalne zadania matematyczne !

W piątym dniu 06.06.2019 r. po śniadaniu przygotowanym przez uczniów pojechaliśmy z Walonii do Flandrii w celu zwiedzania Brugii. Cały dzień spacerowaliśmy po najlepiej zachowanym średniowiecznym miasteczku w Europie. Po drodze powrotnej do Tilffe mieliśmy krótki przystanek w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli, gdzie zobaczyliśmy monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy – Atomium. Wieczorem Quiz w języku angielskim z wiedzy o krajach BENELUX-u i tradycyjnie zadania z matematyki.

W ostatnim dniu naszych warsztatów 07.06.2019 r. po oddaniu pokoi i spakowaniu pojechaliśmy pociągiem do Liege. Tu czekała na nas marszruta po pięknym mieście. Trasę zwiedzania, materiały naukowe i pyszny waloński obiad zaplanowała dla uczestników Pani Helena Łagiewka belgijka pochodzenia polskiego, emerytowana nauczycielka geografii szkoły w Liege. Naszą wizytę w krajach Beneluxu zakończyliśmy w Muzeum sztuki Musée de la Boverie.

Czytaj dalej »

Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Geograficznej

18.04.2019

scr

W dniach 11-14 kwietnia 2019 r. odbyły się zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej. Gospodarzem zawodów finałowych było I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.

W zawodach wzięło udział 121 najlepszych polskich młodych geografów, a wśród nich dwóch uczniów naszej szkoły: Adam Tyszko z klasy 2a, który został LAUREATEM i Jakub Kołosiński z klasy 2a, który otrzymał tytuł FINALISTY XLV Olimpiady Geograficznej.

Dodatkowo uczestnicy olimpiady brali udział w drużynowym konkursie terenowym, w którym Jakub Kołosiński z drużyną zajęli II miejsce! Konkurs polegał na wykonywaniu kartograficznych zadań praktycznych, obserwacji i pomiarów. Zadania wykonywali przy użyciu tabletów z aplikacją mobilną.Wyniki konkursu zostały oceniane osobno, nie wchodziły do puli punktów uzyskanych w zawodach Olimpiady.

Galerię zdjęć z zawodów finałowych możecie obejrzeć na stronie FB Olimpiady Geograficznej

Serdecznie gratulujemy

Czytaj dalej »

Spotkanie z podróżnikiem - AMAZONIA

26.03.2019

W piątek 29.03.2019 r. o godz. 8.00 w sali 9 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem, który opowie o swojej podróży do AMAZONII.

W spotkaniu wezmą udział uczniowie z klas geograficznych, tj. klasy 2e,2b i 1e.

ZAPRASZAMY

Czytaj dalej »

Adam Tyszko i Jakub Kołosiński w centralnej Olimpiadzie Geograficznej

13.03.2019

scr

W dniach 9-10 lutego 2019 roku odbędą się zawody II stopnia XLV OG w Rzeszowie. W tym roku uczniów z Podkarpacia gościło III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Jak już wcześniej pisaliśmy w wyniku weryfikacji prac pisemnych do zawodów okręgowych zostało dopuszczonych 50 uczniów. Nasza szkołę reprezentowało 11 uczniów.
Wszyscy nasi uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, ale tylko trzech uczniów: Adam Tyszko (130,5 pkt.), Jakub Kołosiński (120 pkt.) i Kamil Źródłowski (118,5 pkt.) z klasy 2a zostało dopuszczonych do części ustnej. 10 lutego wszyscy zostali nominowani do przez Komitet Okręgowy do zawodów centralnych.

Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 1 marca 2019 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych zakwalifikowano 120 uczniów, którzy uzyskali wynik co najmniej 119,0 punktów. Na liście uczestników zawodów finałowych znaleźli się Adam Tyszko, na drugiej pozycji okręgu rzeszowskiego oraz Jakub Kołosiński.
Zawody finałowe odbędą się w dniach 11-14 kwietnia 2019 r. w Kołobrzegu. Gospodarzem zawodów będzie I Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu.

Fotorelację z zawodów okręgowych można zobaczyć TUTAJ

SERDECZNIE GRATULUJEMY ADAMOWI I KUBIE KWALIFIKACJI DO ZAWODÓW CENTRALNYCH I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Czytaj dalej »

OLIMPIADA O DIAMENTOWY INDEKS AGH - geografia

04.01.2019

scr

Miło nam poinformować, że do II etapu XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH" w roku akademickim 2018/2019 z przedmiotu geografia z elementami geologii zostało dopuszczonych 3 uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie p.Beaty Gazdy:

Łukanty Angelika klasa 1 a
Sudoł Przemysław klasa 2 b
Zygmunt Mateusz klasa 2 b

02.02.2019 r. godz. 10.00 odbędzie się II etap egzaminu w szkole w Przemyślu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej »

Nasi uczniowie w okręgu Olimpiady Geograficznej

12.12.2018

Za radością informujemy, że wszyscy uczniowie naszej szkoły biorący udział w eliminacjach szkolnych zostali zakwalifikowani do zawodów okręgowych Olimpiady Geograficznej.

Prezydium Komitetu Głównego podjęło w dniu 9 grudnia 2018 r. uchwałę o dopuszczeniu do zawodów pisemnych II etapu XLV Olimpiady Geograficznej wszystkich uczniów, których praca pisemna I etapu została oceniona przez jurorów Komitetów Okręgowych Olimpiady Geograficznej na 75 punktów lub więcej.

W zawodach okręgowych II etapu XLV Olimpiady Geograficznej – naszą szkołę będzie reprezentowało aż 11 uczniów na 50 zakwalifikowanych w okręgu rzeszowskim. Są to:
Ewa Miazga i Angelika Łukanty z klasy 1a
Izabela Gajda z klasy 1e
Katarzyna Karnat z klasy 3a
Karolina Pawłowska z klasy 2d
Katarzyna Dubiel i Patrycja Kudyba z klasy 2e
Kamil Źródłowski, Jakub Kołosiński, Adam Tyszko z klasy 2a
Przemysław Sudoł z klasy 2b.

Nauczycielkami uczniów są Jolanta Biłogras i Beata Gazda

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Czytaj dalej »

GISday w LOKEN

13.11.2018

scr

W tym roku 14 listopada (środa), po raz kolejny w naszej szkole, będziemy obchodzić GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku,zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej,pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.

Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno – społecznych i gospodarczych. W tym dniu na całym kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS-u, pokazują jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.

W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak wykorzystać swój smartfon w Systemach Informacji Geograficzne i za jego pomocą opracować mapę wycieczki.
W zajęciach tematycznych w tym dniu weźmie udział ok. 120 uczniów. Warsztaty i prelekcje będą prowadzone przez B.Gazdę i J.Biłogras w sali 49 od godz. 8.00 do 13.30.
Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej).

Czytaj dalej »

A.Tyszko, J.Kołosiński i P.Godula FINALISTAMI XLIV Olimpiady Geograficznej

04.05.2018

scr

W dniach 19-22 kwietnia w Zamościu odbył się ogólnopolski finał XLIV Olimpiady Geograficznej. Olimpiada Geograficzna, powołana do życia w 1974 roku z inicjatywy prof. Anny Dylikowej i przy poparciu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, jest najważniejszym konkursem przedmiotowym w Polsce, w chwili obecnej może poszczycić się już ponad 40-letnim doświadczeniem w upowszechnianiu nauk geograficznych wśród polskiej młodzieży.

W tym roku szkolnym aż trzech uczniów LO im. KEN w Stalowej Woli otrzymało tytuł FINALISTY reprezentując nasze miasto na finałach XLIV Olimpiady Geograficznej!

FINALISTAMI zostali dwaj pierwszoklasiści Jakub Kołosiński i Adam Tyszko z klasy 1a, uczniowie p. Jolanty Biłogras oraz maturzysta Piotr Godula z klasy 3a, uczeń p. Beaty Gazdy.

Uczestnicy zawodów finałowych – najwybitniejsi pasjonaci nauk geograficznych szkół z całej Polski, zmagali się w zadaniach pisemnych, ustnych, terenowych. Brali udział także w wykładach oraz projekcjach filmowych. Finaliści oraz laureaci Olimpiady Geograficznej są zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii z wynikiem wpisanym na świadectwie dojrzałości. Przy rekrutacji na wiele różnych uczelni finalistom i laureatom przysługują szczególne uprawnienia. Większe szanse przyjęcia na wymarzone – nie tylko geograficzne – studia!

Obowiązkowym elementem dla wszystkich uczestników zawodów finałowych olimpiady jest konkurs terenowy. Jest on oceniany i nagradzany osobno, wynik konkursu nie wlicza się do klasyfikacji końcowej zawodników. Nasz uczeń Piotr Godula wraz z innymi maturzystami Pawłem Korzebą z VI LO z Bydgoszczy i Przemysławem Mazurem z III LO z Katowic zajęli drugie miejsce.

Konkurs terenowy wprowadzono w 2012 roku w celu oceny umiejętności pracy w terenie, a także zaznajomienia uczniów z formułą zawodów terenowych przeprowadzanych na olimpiadach międzynarodowych. Konkurs jest realizowany w różnej formie, zadania mogą być wykonywane na urządzeniach mobilnych.

Zawody finałowe co roku odbywają się w innej polskiej miejscowości. W tym roku najlepsi polscy młodzi geografowie zostali zaproszeni do Zamościa, a w kolejnym roku olimpiada finałowa odbędzie się w Kołobrzegu! W czasie finałów corocznie organizowana jest całodzienna wycieczka. W ostatnich latach uczestnicy zwiedzali Suwalszczyznę, Górny Śląsk, Beskid Niski…

Wszystkim finalistom i laureatom XLIV Olimpiady Geograficznej serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej »