Aktualności geograficzne

Witamy w sekcji geograficznej witryny Loken.pl.

Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Geograficznej

18.04.2019

scr

W dniach 11-14 kwietnia 2019 r. odbyły się zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej. Gospodarzem zawodów finałowych było I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.

W zawodach wzięło udział 121 najlepszych polskich młodych geografów, a wśród nich dwóch uczniów naszej szkoły: Adam Tyszko z klasy 2a, który został LAUREATEM i Jakub Kołosiński z klasy 2a, który otrzymał tytuł FINALISTY XLV Olimpiady Geograficznej.

Dodatkowo uczestnicy olimpiady brali udział w drużynowym konkursie terenowym, w którym Jakub Kołosiński z drużyną zajęli II miejsce! Konkurs polegał na wykonywaniu kartograficznych zadań praktycznych, obserwacji i pomiarów. Zadania wykonywali przy użyciu tabletów z aplikacją mobilną.Wyniki konkursu zostały oceniane osobno, nie wchodziły do puli punktów uzyskanych w zawodach Olimpiady.

Galerię zdjęć z zawodów finałowych możecie obejrzeć na stronie FB Olimpiady Geograficznej

Serdecznie gratulujemy

Czytaj dalej »

Spotkanie z podróżnikiem - AMAZONIA

26.03.2019

W piątek 29.03.2019 r. o godz. 8.00 w sali 9 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem, który opowie o swojej podróży do AMAZONII.

W spotkaniu wezmą udział uczniowie z klas geograficznych, tj. klasy 2e,2b i 1e.

ZAPRASZAMY

Czytaj dalej »

Adam Tyszko i Jakub Kołosiński w centralnej Olimpiadzie Geograficznej

13.03.2019

scr

W dniach 9-10 lutego 2019 roku odbędą się zawody II stopnia XLV OG w Rzeszowie. W tym roku uczniów z Podkarpacia gościło III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Jak już wcześniej pisaliśmy w wyniku weryfikacji prac pisemnych do zawodów okręgowych zostało dopuszczonych 50 uczniów. Nasza szkołę reprezentowało 11 uczniów.
Wszyscy nasi uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, ale tylko trzech uczniów: Adam Tyszko (130,5 pkt.), Jakub Kołosiński (120 pkt.) i Kamil Źródłowski (118,5 pkt.) z klasy 2a zostało dopuszczonych do części ustnej. 10 lutego wszyscy zostali nominowani do przez Komitet Okręgowy do zawodów centralnych.

Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 1 marca 2019 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych zakwalifikowano 120 uczniów, którzy uzyskali wynik co najmniej 119,0 punktów. Na liście uczestników zawodów finałowych znaleźli się Adam Tyszko, na drugiej pozycji okręgu rzeszowskiego oraz Jakub Kołosiński.
Zawody finałowe odbędą się w dniach 11-14 kwietnia 2019 r. w Kołobrzegu. Gospodarzem zawodów będzie I Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu.

Fotorelację z zawodów okręgowych można zobaczyć TUTAJ

SERDECZNIE GRATULUJEMY ADAMOWI I KUBIE KWALIFIKACJI DO ZAWODÓW CENTRALNYCH I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Czytaj dalej »

OLIMPIADA O DIAMENTOWY INDEKS AGH - geografia

04.01.2019

scr

Miło nam poinformować, że do II etapu XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH" w roku akademickim 2018/2019 z przedmiotu geografia z elementami geologii zostało dopuszczonych 3 uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie p.Beaty Gazdy:

Łukanty Angelika klasa 1 a
Sudoł Przemysław klasa 2 b
Zygmunt Mateusz klasa 2 b

02.02.2019 r. godz. 10.00 odbędzie się II etap egzaminu w szkole w Przemyślu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej »

Nasi uczniowie w okręgu Olimpiady Geograficznej

12.12.2018

Za radością informujemy, że wszyscy uczniowie naszej szkoły biorący udział w eliminacjach szkolnych zostali zakwalifikowani do zawodów okręgowych Olimpiady Geograficznej.

Prezydium Komitetu Głównego podjęło w dniu 9 grudnia 2018 r. uchwałę o dopuszczeniu do zawodów pisemnych II etapu XLV Olimpiady Geograficznej wszystkich uczniów, których praca pisemna I etapu została oceniona przez jurorów Komitetów Okręgowych Olimpiady Geograficznej na 75 punktów lub więcej.

W zawodach okręgowych II etapu XLV Olimpiady Geograficznej – naszą szkołę będzie reprezentowało aż 11 uczniów na 50 zakwalifikowanych w okręgu rzeszowskim. Są to:
Ewa Miazga i Angelika Łukanty z klasy 1a
Izabela Gajda z klasy 1e
Katarzyna Karnat z klasy 3a
Karolina Pawłowska z klasy 2d
Katarzyna Dubiel i Patrycja Kudyba z klasy 2e
Kamil Źródłowski, Jakub Kołosiński, Adam Tyszko z klasy 2a
Przemysław Sudoł z klasy 2b.

Nauczycielkami uczniów są Jolanta Biłogras i Beata Gazda

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Czytaj dalej »

GISday w LOKEN

13.11.2018

scr

W tym roku 14 listopada (środa), po raz kolejny w naszej szkole, będziemy obchodzić GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku,zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej,pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.

Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno – społecznych i gospodarczych. W tym dniu na całym kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS-u, pokazują jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.

W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak wykorzystać swój smartfon w Systemach Informacji Geograficzne i za jego pomocą opracować mapę wycieczki.
W zajęciach tematycznych w tym dniu weźmie udział ok. 120 uczniów. Warsztaty i prelekcje będą prowadzone przez B.Gazdę i J.Biłogras w sali 49 od godz. 8.00 do 13.30.
Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej).

Czytaj dalej »

A.Tyszko, J.Kołosiński i P.Godula FINALISTAMI XLIV Olimpiady Geograficznej

04.05.2018

scr

W dniach 19-22 kwietnia w Zamościu odbył się ogólnopolski finał XLIV Olimpiady Geograficznej. Olimpiada Geograficzna, powołana do życia w 1974 roku z inicjatywy prof. Anny Dylikowej i przy poparciu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, jest najważniejszym konkursem przedmiotowym w Polsce, w chwili obecnej może poszczycić się już ponad 40-letnim doświadczeniem w upowszechnianiu nauk geograficznych wśród polskiej młodzieży.

W tym roku szkolnym aż trzech uczniów LO im. KEN w Stalowej Woli otrzymało tytuł FINALISTY reprezentując nasze miasto na finałach XLIV Olimpiady Geograficznej!

FINALISTAMI zostali dwaj pierwszoklasiści Jakub Kołosiński i Adam Tyszko z klasy 1a, uczniowie p. Jolanty Biłogras oraz maturzysta Piotr Godula z klasy 3a, uczeń p. Beaty Gazdy.

Uczestnicy zawodów finałowych – najwybitniejsi pasjonaci nauk geograficznych szkół z całej Polski, zmagali się w zadaniach pisemnych, ustnych, terenowych. Brali udział także w wykładach oraz projekcjach filmowych. Finaliści oraz laureaci Olimpiady Geograficznej są zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii z wynikiem wpisanym na świadectwie dojrzałości. Przy rekrutacji na wiele różnych uczelni finalistom i laureatom przysługują szczególne uprawnienia. Większe szanse przyjęcia na wymarzone – nie tylko geograficzne – studia!

Obowiązkowym elementem dla wszystkich uczestników zawodów finałowych olimpiady jest konkurs terenowy. Jest on oceniany i nagradzany osobno, wynik konkursu nie wlicza się do klasyfikacji końcowej zawodników. Nasz uczeń Piotr Godula wraz z innymi maturzystami Pawłem Korzebą z VI LO z Bydgoszczy i Przemysławem Mazurem z III LO z Katowic zajęli drugie miejsce.

Konkurs terenowy wprowadzono w 2012 roku w celu oceny umiejętności pracy w terenie, a także zaznajomienia uczniów z formułą zawodów terenowych przeprowadzanych na olimpiadach międzynarodowych. Konkurs jest realizowany w różnej formie, zadania mogą być wykonywane na urządzeniach mobilnych.

Zawody finałowe co roku odbywają się w innej polskiej miejscowości. W tym roku najlepsi polscy młodzi geografowie zostali zaproszeni do Zamościa, a w kolejnym roku olimpiada finałowa odbędzie się w Kołobrzegu! W czasie finałów corocznie organizowana jest całodzienna wycieczka. W ostatnich latach uczestnicy zwiedzali Suwalszczyznę, Górny Śląsk, Beskid Niski…

Wszystkim finalistom i laureatom XLIV Olimpiady Geograficznej serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej »

Trzech uczniów w finale Olimpiady Geograficznej

05.03.2018

scr

Z ogromną radością informujemy, że decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 3 marca 2018 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych - ogólnopolskich zostało zakwalifikowanych trzech naszych uczniów.

Są to uczniowie p. Jolanty Biłogras Jakub Kołosiński i Adam Tyszko z klasy 1a oraz uczeń p. Beaty Gazdy - Piotr Godula z klasy 3a.

Zawody odbędą się w dniach 19-22 kwietnia 2018 r. w Zamościu. Gospodarzem zawodów będzie Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Unii Europejskiej w Zamościu.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I DALSZYCH SUKCESÓW

Czytaj dalej »

Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Geograficznej

12.02.2018

scr

Z duma informujemy, że trzech naszych uczniów zostało nominowanych do zawodów finałowych XLIV Olimpiady Geograficznej. Największy sukces odniósł Jakub Kołosiński z klasy 1a, który zajął drugie miejsce w eliminacjach okręgowych. Wraz Jakubem zostali nominowani przez Komitet Okręgowy do zawodów finałowych uczniowie: Adam Tyszko z klasy 1a i Piotr Godula z klasy 3a .

W marcu odbędzie się posiedzenie Komitetu Głównego OG, który zadecyduje o dopuszczeniu uczniów do zawodów ogólnopolskich.

Finaliści oraz laureaci Olimpiady Geograficznej są zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii z wynikiem wpisanym na świadectwie dojrzałości. Przy rekrutacji na wiele różnych uczelni finalistom i laureatom przysługują szczególne uprawnienia. Większe szanse przyjęcia na wymarzone – nie tylko geograficzne – studia!

Nauczycielkami w/w uczniów są: Jolanta Biłogras i Beata Gazda

GRATULUJEMY SUKCESU I ŻYCZYMY WYTRWAŁOŚCI W PRZYGOTOWANIACH DO FINAŁU

Czytaj dalej »

Olimpiada Geograficzna

08.02.2018

Informujemy uczestników okręgowej Olimpiady Geograficznej,że wyjazd na zawody do Kolbuszowej będzie z parkingu przy boisku szkolnym o godz. 8.30 w sobotę 10.02.2018 r.
Przypominamy uczniom o zabraniu ze sobą zgody na wyjazd.

Czytaj dalej »