Aktualności geograficzne

Witamy w sekcji geograficznej witryny Loken.pl.

OLIMPIADA O DIAMENTOWY INDEKS AGH - geografia

09.01.2018

scr

Z radością informujemy, że do II etapu XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH" w roku akademickim 2017/2018 z przedmiotu geografia z elementami geologii zostało dopuszczonych aż 15 uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie p.Beaty Gazdy i p. Jolanty Biłogras:
z klasy 3e: Samuel Turosz, Adam Romerowicz, Dorota Skrzeszewska, Wiktor Kudelski, Kaja Sierpniak;
z klasy 3a: Piotr Godula;
z klasy 2e: Mikołaj Łata, Mateusz Mazur, Anna Żyrek, Michał Kutyła;
z klasy 2a: Anna Kaplita, Wojciech Gajda;
z klasy 2g: Agata Bieleń;
Z KLASY 1 b: Przemysław Sudoł;
Z KLASY 1d: Karol Jaszczur.

27.01.2018 r. godz. 10.00 odbędzie się II etap egzaminu w szkole w Przemyślu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej »

Wyniki Olimpiady Geograficznej

12.12.2017

scr

Z przyjemnością informujemy, że wszyscy nasi uczniowie biorący udział w eliminacjach do okręgowej Olimpiady Geograficznej zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu.

W etapie okręgowym weźmie udział 12 naszych uczniów. Są to uczniowie:
GODULA PIOTR z klasy 3a
JASZCZUR KAROL z klasy 1d
KARNAT KATARZYNA z klasy 2a
KOŁOSIŃSKI JAKUB z klasy 1a
ŁATA MIKOŁAJ z klasy 2e
MADEJ MARCELINA z klasy 2e
PAWŁOWSKA KAROLINA z klasy 1d
ROMEROWICZ ADAM z klasy 3e
SUDOŁ PRZEMYSŁAW z klasy 1b
TUROSZ SAMUEL z klasy 3e
TYSZKO ADAM z klasy 1a
ŹRÓDŁOWSKI KAMIL z klasy 1f

Nauczycielkami w/w uczniów są Jolanta Biłogras i Beata Gazda

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Czytaj dalej »

Tematy prac I etapu XLIV Olimpiady Geograficznej

11.05.2017

Zapraszamy do zapoznania się z tematami I etapu XLIV Olimpiady Geograficznej:

Temat A: Miasto i jego związki z otoczeniem

Temat B: Znaczenie gleb dla rozwoju wybranej gminy

Temat C: Propozycja utworzenia nowego rezerwatu przyrody

Temat D: Projekt jednodniowej wycieczki hydrologicznej

Uczniów zainteresowanych udziałem w olimpiadzie geograficznej 2017/18 prosimy o zgłaszanie się do swojego nauczyciela geografii.

Czytaj dalej »

Zaproszenie na Dzień Otwarty

21.04.2017

Uczniowie klas mat-geo i nauczycielki geografii zapraszają 22.04.2017 r. na spotkanie do sali nr 9 w godz od 10-12. Podczas dnia otwartego zostaną zaprezentujemy "Warsztaty geograficzne w obiektywie".
Dodatkowo gimnazjaliści będą mogli zobaczyć wyniki pracy uczniów na lekcjach geoinformatyki, która jest nauczana w naszej szkole od 2015 roku. Geoinformatyka- łączący wiedzę z zakresu geografii, informatyki oraz Systemów Informacji Przestrzennej.
W ramach zajęć z Geoinformatyki m.in.uczniowie klasy 2d wykonali projekt wykorzystując aplikację story map. Efektem ich pracy jest wycieczka po jednej z najstarszych dzielnic naszego miasta – Rozwadowie.
Zapraszamy na wirtualny spacer Tutaj

Czytaj dalej »

Trzech młodych geografów w finale Ogólnopolskiej Olimpiady

24.02.2017

Miło nam ogłosić, że trzech naszych uczniów zakwalifikowało się do finału X edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z przedmiotu geografia z elementami geologii.
Są to uczniowie p. Beaty Gazdy:

Drzymała Paweł z klasy 1g
Godula Piotr z klasy 2a
i Kutyła Michał z klasy 1h.

Kolejny, ogólnopolski etap olimpiady, odbędzie się w Krakowie 18.03.2017 r. o godz. godzina 10.00.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej »

XLIII Olimpiada Geograficzna

14.02.2017

W ostatni weekend w Kielnarowej k/Rzeszowa odbyły się zawody okręgowe XLIII Olimpiady Geograficznej, w którym wzięło udział 51 uczestników z województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Aleksandra Kasiak i Kacper Małek z klasy 3e, Aram Takmadżan z klasy 3a, Piotr Godula z klasy 2a, Natalia Rusin z klasy 2e oraz Paweł Drzymała z klasy 1g.

Nasi uczniowie zdobyli wysokie wyniki z części pisemnej, ale do części ustnej zostało zakwalifikowanych tylko trzech z nich: Natalia Rusin, Piotr Godula i Paweł Drzymała.

Wszyscy uczestnicy części ustnej zostali zgłoszeni do Komitetu Głównego, który zweryfikuje prace pisemne zawodów II stopnia i do 15 marca 2017 r. ogłosi na stronie internetowej olimpiady oficjalne wyniki oraz listę uczniów dopuszczonych do zawodów III stopnia - ogólnopolskich.

Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy korzystnej dla naszych uczniów weryfikacji wyników olimpiady okręgowej.

Nauczycielkami uczniów reprezentujących naszą szkołę w XLIII Olimpiadzie Geograficznej są: Beata Gazda i Jolanta Biłogras

Zdjęcia z zawodów okręgowych można obejrzeć tutaj.

Czytaj dalej »

XV Olimpiada Znajomości Afryki

15.12.2016

scr

Informujemy, że najwyższe wyniku z testu szkolnego etapu XV edycji Olimpiady Znajomości Afryki uzyskali Aleksandra Machaj z klasy 2e i Kacper Szeląg z klasy 2h .
Tym samym wymienieni uczniowie zostali zgłoszeni do etapu okręgowego Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki, który odbędzie się 27.02.2017 r. w Rzeszowie.

Na stronie internetowej Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki są opublikowane testy z ubiegłych lat.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej »

Sukces uczniów w XLIII Olimpiadzie Geograficznej

15.12.2016

scr

Miło poinformować, że po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów I etapu XLIII Olimpiady Geograficznej nasi uczniowie: Aleksandra Kasiak i Kacper Małek z klasy 3e, Aram Takmadżan z klasy 3a, Piotr Godula z klasy 2a, Natalia Rusin z klasy 2e oraz Paweł Drzymała z klasy 1g zostali zakwalifikowani do etapu okręgowego.

Prezydium Komitetu Głównego podjęło w dniu 13 grudnia 2016 r. uchwałę o dopuszczeniu do zawodów pisemnych II etapu XLIII Olimpiady Geograficznej wszystkich uczniów, których praca pisemna I etapu została oceniona przez jurorów Komitetów Okręgowych Olimpiady Geograficznej na 75 punktów lub więcej.

Warto podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy weźmiemy udział w olimpiadzie okręgowej w nowo utworzonym rzeszowskim oddziale OG. Do ubiegłego roku województwo podkarpackie było razem z małopolskim w okręgu krakowskim OG.

Cieszy nas fakt, że na 47 uczestników dopuszczonych do zawodów okręgowych naszą szkołę będzie reprezentować aż 6 uczniów.

Nauczycielką Oli, kacpra i Arama jest p.Jolanta Biłogras, zaś Piotra, Natalii i Pawła p.Beata Gazda

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na olimpiadzie w Rzeszowie!

Czytaj dalej »

GISDay w LOKEN

27.09.2016

W tym roku 16 listopada, po raz drugi w naszej szkole, będziemy obchodzić GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku,zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej,pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.

Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno – społecznych i gospodarczych. W tym dniu na całym kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS-u, pokazują jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.

Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej).

Czytaj dalej »

Pozdrowienia z VI Warsztatów MATEMATYCZNO-GEOGRAFICZNYCH

31.05.2016

W poniedziałek 30.05.2016 r. rozpoczęły się już VI WARSZTATY MATEMATYCZNO-GEOGRAFICZNE dla klas matematyczno - geograficznych z rozszerzonym językiem angielskim. W tym roku warsztaty odbywają się w Holandii i po raz pierwszy są warsztatami nie tylko matematyczno-geograficznymi, ale i językowymi. W pierwszym dniu uczestnicy Warsztatów, uczniowie klasy 2e i ich opiekunowie, zwiedzili Drezno. W Dreźnie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Starego Miasta, z barokowym Pałacem Zwinger na czele:)

Trwa właśnie drugi dzień Warsztatów. Rano zwiedziliśmy już miasto, w którym mamy nocleg - Roermond. Po zwiedzeniu miasta odbywamy warsztaty matematyczne.

W planie mamy jeszcze zwiedzanie Kinderdijk, Rotterdamu, Maastricht i Amsterdamu. W czwartek, dzięki nawiązaniu kontaktu przez p. Jerzego Strugalskiego z Lyceum Schondeln w Roermond będziemy uczestniczyć w lekcjach chemii, matematyki, języka angielskiego, biologii i wiedzy o społeczeństwie.

Warsztaty zakończymy w niedzielę 5.06.2015 r. ok. godz. 18.00. W drodze do domu planujemy zwiedzić imponujący Zamek Moszna.

Celem Warsztatów jest nabycie umiejętności językowych, zastosowanie w praktyce nabytych na lekcji umiejętności i wiedzy z zakresu geografii turystycznej i matematyki.

Warsztaty geograficzne zostały zorganizowane przez wychowawcę klasy Wojciecha Pamułę oraz nauczycieli Jolantę Biłogras i Jerzego Strugalskiego przy ogromnym wsparciu Rodziców uczniów klasy 2.

Dziękujemy BARDZO naszym sponsorom, dzięki którym możemy zrealizować plan Warsztatów: właścicielom Firmy Mcs-Metal Cleaning Service, właścicielom Dworu Galicja i właścicielom Biura Plus w Stalowej Woli.

Fotorelację z naszych warsztatów możecie śledzić TUTAJ

Czytaj dalej »